Výživa, zdraví a péče o mazlíčky, Strana 2

Proč psovi pořídit jelení paroží?

Proč psovi pořídit jelení paroží?

#AUTOR-Šárka J..#

Jelení paroží je velice oblíbenou pochutinou a zároveň hračkou pro vašeho psa. V tomto článku si tak povíme, proč je dobré vašemu chlupáčovi tuto pochoutku dopřát, co nejdříve. Psi potřebují už od přírody žvýkat. Je to jejich naprostou přirozeností a přináší jim to relaxaci při které se dostanou do stavu naprosté psychické pohody. Jelení paroží je ideální zejména pro ty, kteří mají doma neúnavného hryzala a nechtějí mít obroušené hrany nábytku či koberců.

Vysoká odolnost

Paroží mají psi rádi i proto, že z něj cítí zvířecí pach, který vy nemáte možnost zaznamenat. Obrovskou výhodou těchto parohů je jejich neuvěřitelná odolnost. Vydrží vám až několik týdnů, takže i ti největší trhači se na něm doslova unaví. Další výhodou je jejich struktura, neboť paroží se vůbec netříští, jako tomu je u dřeva. Paroží ani nijak nesmrdí, což ocení zejména páníčci. V tomto ohledu vám paroží velmi dobře poslouží.

Skvělý zdroj minerálů a bílkovin

Námi doporučené produkty pochází výhradně z české obory. Divoká zvěř totiž přirozeně shazuje paroží, aby jim mohlo narůst nové. Nejenže v paroží najdou vaši psi potřebné minerály a další látky, ale máte jistotu, že do sebe nedostanou žádné konzervační látky nebo barviva. Kromě minerálů se v nich také nachází potřebné bílkoviny.

Drtivá většina paroží obsahuje maximálně 0,1 gramu tuku na 100 gramů. Nejvíce zastoupenými prvky v paroží je želeno, fosfor, síra, hořčík, vápník, zinek a draslík. Z hlediska kloubů a šlach jsou to pak kolagen a glukosamin.

Dentální prevence

V neposlední řadě jsou jelení parohy výbornou dentální pomůckou. Žvýkáním se pes zbavuje zubního plaku a zubního kamene, takže mu udrží chrup v dobré kondici. Pozor dejte akorát u starších psů a štěňat, kteří mají větší sklony k lámavosti zubů.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně jeleního paroží pro psy, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Je pro psa vhodný meloun?

Je pro psa vhodný meloun?

#AUTOR-Tereza K..#

Možná už vás párkrát napadlo během léta, že by si s vámi mohl váš miláček dát kus lahodného melounu. Je však toto lahodná pochutina vhodná pro vašeho mazlíčka? Proč by si nemohl dát meloun, říkáte si, když vám bez problémů zbaští jablka, okurky nebo borůvky?

Odpověď je poměrně prostá. Meloun můžete psovi skutečně dát, ale je potřeba si dát pozor na několik drobností. V opačném případě by mohlo dojít k tomu, že byste mu mohli uškodit. Nyní se však podíváme na to, proč je meloun pro psy dobrou volbou.

Zdravotní přínosy

  • 92 % vody
  • spousta vlákniny
  • vitamíny A, B6 nebo C
  • málo kalorií
  • žádný tuk
  • málo sodíku
  • žádný cholesterol

Z melounu to tak dělá opravdu skvělý doplněk stravy pro vašeho psa. Důležitou součástí melounu je látka lykopen.

K čemu je lykopen dobrý?

Lykopen je pigment, který dává barvu ovoci a zelenině. Lykopen zajišťuje červenou nebo růžovou barvu a jde o účinný antioxidant, který tělo chrání před poškozováním buněk. Najdete jej kupříkladu v:

  • rajčatech
  • grepu
  • guavě
  • vodním melounu

Lykopen navíc dokáže regulovat krevní tlak. Je vhodný v případě vysokého krevního tlaku a strava mu může s dostatkem lykopenu pomoct, což může mít pozitivní vliv na systolický krevní tlak. Může tedy pomoci v případě, že pes trpí dalšími zdravotními problémy jako jsou:

  • obezita
  • Cushingova choroba
  • Endokrinní onemocnění
  • Glomerulární onemocnění
  • a mnoho dalších

Meloun také obsahuje velmi málo cholesterolu. Psi jej povětšinou nemají příliš vysoký, ale někteří jedinci jím mohou trpět. V takovém případě je potřeba lykopen do stravy zakomponovat.

Negativní dopady

Vodní meloun je velmi zdravou pochoutkou, ale je třeba myslet na to, že byste měli svému psovi dopřávat tuto lahůdku pouze v malém množství. Hlavním problémem je vysoký obsah cukru, který může psovi přinést celou řadu závažných problémů. Mezi těmi nejzásadnějšími jsou:

  • předčasné stárnutí
  • obezita
  • cukrovka
  • záněty
  • alergie na určitá jídla

Na závěr nezapomeňte, že ideální formou, jak podat psovi meloun je bez zrníček a slupky. Díky tomu můžete svému psovi dopřát tuto lahůdku bez dalších rizik.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně vhodných dobrot pro psy, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Inaba - japonské dobroty pro evropské kočky

Inaba - japonské dobroty pro evropské kočky

#AUTOR-Jana R.#

Společnost INABA se zabývá prodejem prvotřídních výrobků pro psy a kočky. Výrobky INABA získaly obrovskou popularitu nejprve v Japonsku a později se rozšířily do celého světa. Aktuálně patří mezi velmi významné dodavatele zvířecího krmiva a dodává neodolatelně chutné a zdravé pamlsky.

Společnost funguje od roku 1805, kdy firmu založil Jošizó Inaba jako firmu zabývající se rybolovem pro nasycení japonských obyvatel. Od roku 1958 se firma INABA Foods rozhodla podnikat také v oblasti krmiv pro domácí mazlíčky.

Cílem skupiny INABA je poskytovat chovatelům zdravé pamlsky pro kočky a psy. Tyto pamlsky jsou nízkokalorické, neobsahují obiloviny a jsou vyrobené bez konzervantů a barviv. Maso v jejich výrobcích pochází z kuřat chovaných v přísně kontrolovaném prostředí farem. To samé platí o tuňácích, kteří jsou loveni udržitelným způsobem šetrným k delfínům.

Krémové pamlsky Churu

Jde o lahodný, nízkokalorický pamlsek krémové konzistence. Jsou to vynikající zdravé a hravé pamlsky, které jsou ve snadno otevíratelných tubách. Extra chutná pochoutka, která je na způsob kočičích kapsiček. Kočičí pamlsky Churu mají vysoký obsah vody a jsou ideálním doplňkem k suchému krmivu či pro kočky, které málo pijí. Churu jsou 100% přírodní a jde o zdravé mlsání pro kočky všech velikostí a věkových kategorií. Pamlsky jsou rovněž ideální pro kamuflování léků či přípravků pro odčervení. Díky nim tak můžete své kočce podat léčiva naprosto nenásilným způsobem.

 

Jedná se o lahodné pamlsky, které mají ideální velikosti a různé příchutě. Jsou velice vláčné, měkké a velikostně zcela ideální ke skousnutí. Jejich zábavné tvary mnohdy nutí kočičky si s nimi chvilku pohrát. Vyráběné jsou z chovaných kuřat a pravého tuňáka, které mají nízký obsah kalorií a neobsahují obiloviny, konzervanty ani umělá barviva.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně značky Inaba, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Jak správně přepočítat psí roky na lidské?

Jak správně přepočítat psí roky na lidské?

#AUTOR-Jana V.#

Délka života psa je pro všechny páníčky velmi důležitým faktorem. Je to dáno tím, že psi jsou plnohodnotnými členy rodiny a je jim věnována skutečně velká péče. Každý páníček si přeje, aby s ním jeho chlupatý mazel strávil co nejvíce času. Jak je to ale s přepočtem psího věku na ten lidský? Na to se dnes podíváme.

Průměrná délka u psů je přibližně 1013 let. Toto rozmezí bylo vypočteno bez ohledu na věk a velikost psa. Menší rasy se dožívají delšího věku, než je tomu u psů velkých plemen. Zatímco malí psi jsou dospělí už v roce, tak větší psi dospívají až kolem druhého roku života.

Jak psovi dopřát dlouhý a šťastný život?

Délka psího života závisí na více faktorech než pouze rasa a jeho velikost. Velký podíl má totiž hormonální rovnováha, životní styl a strava. Zvíře, kterému se dostává pravidelné péče a má možnost se vyběhat venku, tak v dospělosti mnohém méně trpí zdravotními obtížemi. Psi, kteří jsou aktivní, tak jsou méně odolní vůči různým onemocněním.

Jakým způsobem se projevuje stáří u psa?

Poznáte znatelný rozdíl v jeho hravosti. Váš mazlíček už si nechce hrát tak často a mnohdy i chvilku s vámi vymění za útulný pelíšek. Brzy se unaví a častěji odpočívá. V tomto období tak není radno zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky, protože se tím může předejít případným problémům. Mezi prvotní příznaky stáří můžeme zařadit ztrátu sluchu, zraku a kloubní potíže. Myslete tedy na to, že psům je nutné postupně ubírat na tempu ohledně různých aktivit a her, aby nedošlo ke zbytečnému přetížení malého organismu.

Kdy se pes stává seniorem?

Stárnutí začíná nejrychleji u obřích plemen, která mají váhu nad 50 kg. Proces začíná okolo 5. roku života. Střední plemena začínají stárnout okolo 7. roku života. Ty nejmenší rasy dokonce až okolo 8. roku.

Stáří psa lze posoudit i podle zubů

Dle hrubého odhadu se dá posoudit věk psa i za pomoci stavu jeho zubů. Po třech týdnech lze štěňátka krmit pevnou stravou, neboť se začínají objevovat první zuby. Prvních řezáků se štěně dočká mezi 3. až 4. týdnem. Tesáky se objeví mezi 5. až 6. týdnem. Všech 28 zubů má pejsek ve věku 9 až 10 týdnů. V 5. měsíci začíná trvalá náhrada chrupu a v 8 měsících má štěně dokonce 42 stálých zubů.

U dospělých psů se dá věk vypočítat za pomoci stupně jejich opotřebení. Pakliže jsou dolní řezáky opotřebené jen lehce, tak jde o mladého psa, kterému je okolo 1,5 roku. Všechny opotřebované řezáky a oděrky na špičácích značí, že je psovi okolo 7 let. Pokud řezáky nejsou ostré a zaoblené, tak je pes starší 10 let. V případě jejich absence jde o psího seniora mezi 13.-15. rokem.

Pes cení zuby

Tabulka přepočtu psích roků na lidské roky

Věk psa Lidský věk
malá plemena do 15 kg
Lidský věk
velká plemena 15 až 45 kg
Lidský věk
velká plemena nad 45 kg
6 měsíců 10 let 8 let 6 let
1 rok 20 let 18 let 12 let
2 roky 30 let 28 let 22 let
3 roky 33 let 35 let 31 let
4 roky 36 let 40 let 41 let
5 let 40 let 45 let 48 let
6 let 44 let 52 let 55 let
7 let 48 let 58 let 62 let
8 let 50 let 63 let 68 let
9 let 55 let 69 let 75 let
10 let 58 let 75 let 82 let
11 let 63 let 80 let 89 let
12 let 67 let 87 let 97 let
13 let 71 let 92 let 103 let
14 let 75 let 98 let 110 let
15 let 78 let 103 let 118 let
18 let 90 let 120 let 136 let
20 let 100 let 132 let 150 let

Pokud chcete mít aktuální informace ohledně stáří psů, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Co snižuje účinek antiparazitik? Na toto dávejte pozor!

Co snižuje účinek antiparazitik? Na toto dávejte pozor!

Výrobci antiparazitik často uvádějí dobu účinnosti svých výrobků dost nejednoznačně. Proč tomu tak je? Výrobek, který prochází tolika testy, by přece měl mít jasně deklarovanou dobu, po kterou je ochrana účinná.

Použili jste přípravek, který by měl mazlíčka ochránit před klíšťaty i blechami. Jenže jak dlouho bude účinná látka působit? Doba účinnosti, kterou uvádí výrobce se často liší od zkušenosti zákazníků. V čem je tedy háček?

Laboratorní testy nepočítají s tím, že svého psa po každé procházce koupete. A pokud obojek nenasadíte správně nebo budete nevhodně dávkovat spot-on přípravky, účinek antiparazitik může být silně oslaben.

Spreje a pipety (spot-on přípravky)

Obecně se nedoporučuje aplikovat antiparazitika před koupelí zvířete. S aplikací počkejte ideálně alespoň 24 hodin. Běžné šampony a kondicionéry totiž významně snižují dobu účinnosti. Pokud potřebujete psa koupat častěji, používejte šampony na přírodní bázi. Jsou šetrné k pokožce a většina z nich nesnižuje účinek antiparazitik vůbec, nebo jen minimálně. Přírodní produkty bývají dražší, ale vyšší cena šamponu se vám vrátí na ušetřených penězích, které byste vydali za nová antiparazitika.

Laboratorní testování není testování v terénu... :)

Výhody

Zvíře není nijak omezováno. Některým psům a kočkám může totiž na začátku obojek pocitově vadit a mohou se proto častěji drbat.

Na co dát pozor?

Nezapomeňte pořídit přípravek do zásoby. Důležité je aplikovat látku včas, aby účinek antipirazitik nebyl přerušen. Dodržujte návod a neimprovizujte s dávkováním.

Obojky

U většiny obojků počítejte s tím, že účinek nastupuje postupně, a to přibližně týden. Výjimkou jsou obojky Foresto, které účinkují proti blechám hned a proti klíšťatům začínají fungovat již po 24 hodinách. Obojek vy měl být utažený tak, aby pod něj bylo možné vsunout dva prsty. Jednou za 14 dní pak zkontrolujte, jestli je stále takto správně utažený. Pokud je to potřeba, můžete obojek omýt mýdlovou vodou. Opět platí, čím šetrnější mýdlo, tím lépe. Většinu antiparazitních obojků je nutné při koupeli sundat. Obojky Foresto jsou však voděodolné a sundávat je nemusíte vůbec. Základem je zvolit správnou velikost obojku, abyste ho mohli nastavit na požadovaný rozměr.

Výhody obojku

Nejlepší varianta v poměru cena/výkon. Účinek obojků je dlouhodobý. Odpadá starost o pravidelnou aplikaci ochrany sprejem nebo kapkami.

Na co dát pozor?

Pozorně si přečtěte informace v příbalovém letáku. Některá antiparazitika obsahují látky, které jsou pro toxické pro jiná zvířata (např. kočky) a není vhodné je používat tam, kde s nimi mohou přijít do přímého kontaktu děti.

Zvolte vhodnou velikost obojku a utáhněte ho tak, aby byl dostatečně volný (na 2 prsty). 

Elektronické odpuzovače

Tady opravdu stačí dát pozor jen na potopení ve vodě. Lehké namočení nebo i silnější déšť by vadit neměl. Před návštěvou rybníka, řeky nebo při domácím koupání odpuzovač sundejte.

Ochrana ano, zázraky ne...

Ať už pro svého mazlíčka vyberete jakoukoliv variantu, nezapomínejte na to, že žádné antiparazitikum nezajistí 100% ochranu. Mazlíčka proto čas od času prohlédněte.

Nepodceňujte nebezpečí spojená s parazity. To, že vaše zvířátko nechodí každý den do lesa, neznamená, že se mu blechy, klíšťata nebo jiní parazité vyhnou. Kvůli myším, potkanům a ježkům, kteří žijí i ve městech, může váš pes přijít k parazitům snadno i v městském parku nebo na zahradě.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně antiparazitik, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Klíště nebo blechy? Jednejte rychle a nezanedbávejte prevenci

Klíště nebo blechy? Jednejte rychle a nezanedbávejte prevenci

#AUTOR-Michal N.#

Téma, které každý rok, obzvláště s nástupem jara, trápí snad každého majitele čtyřnohého společníka. To jsou klíšťata, blechy, paraziti - všudypřítomní cizopasníci znepříjemňující život našim mazlíčkům.

K odstranění parazitů je nejdůležitější pochopit jejich životní cyklus, právě to nám umožní vybrat správný přípravek k odstranění parazita. Nejlepší je nepodcenit prevenci. Pokud jste už u svého mazlíčka objevili blechy nebo klíšťata, řešení problému neodkládejte.

Klíšťata u psů a koček

V případě klíšťat se jedná o trvalý problém, nejintenzivnější v období od jara do podzimu. Klíště ve svých přirozených venkovních podmínkách čeká na svého hostitele, na němž se uchytí a následně saje krev. Svou velikost je schopno zvětšit až 200 krát a jeho správné a rychlé odstranění je velice důležité, jelikož klíště přenáší infekční choroby a nemoci jako je například lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida.

Jako u většiny parazitů, i u klíštěte je životní cyklus tvořený vajíčkem, larvou, nymfou a dospělcem. Tento cyklus je závislý na venkovním prostředí (teplotě), protože samice klíštěte klade svá vajíčka přímo do půdy. Tam se vajíčko vyvine v larvu, která dále napadá drobná zvířata, tedy využívá ke svému vývoji další mezihostitele. V případě klíšťat se proto nemusíte obávat, že by se vám v domácím prostředí přemnožili. Bude stačit, když nebudete nezanedbávat prevenci. Pokud na zvířeti klíště najdete, ihned ho odstraňte.

Kde všude se klíšťata vyskytují?

Dnes už prakticky všude. Váš pes může ke klíštěti přijít jak v lese, tak v městském parku. Klíště číhá v trávě za domem i na louce, takže i když se vaše kočka pohybuje jen okolo domu, může se jí v kožíšku zabydlet nezvaný host, stejně jako toulavé kočce. Srst proto pravidelně kontrolujte.

Pravidelná kontrola je základ

Srst kontrolujte pravidelně a důsledně. Zvláštní pozornost věnujte uším, kde má klíště skvělé podmínky. Dále kontrolujte místa, která nejsou na první pohled dobře viditelná, například pod obojkem, na vnitřních stranách tlapek, mezi prsty a v okolí řitního otvoru. K odstranění parazita použijte pinzetu a dezinfekci (na následné ošetření místa). Nezapomeňte na ochranné rukavice. Nejdůležitější je prevence. Poraďte se na prodejnách PetCenter, které produkty jsou vhodné pro vašeho mazlíčka.

Prevence napadení klíšťaty

Ochranu proti klíšťatům můžete zajistit několika způsoby. K orientaci ve velkém množství antiparazitních přípravků, které jsou dnes na trhu k dispozici, vám pomůže jejich rozdělení do dvou základních skupin - podle doby jejich účinnosti:

Antiparazitika s krátkodobým účinkem

Na srst se aplikují jako šampónsprej nebo v podobě kapek (spot on). Mají krátkodobější účinek (většinou 1 měsíc), proto je nutné pohlídat dobu účinnosti a po té jejich aplikaci opakovat. Ze sortimentu PetCenter vám mohu doporučit: Arpalit šampón, Arpalit sprej, Frontline sprej a třeba Frontline kapky.

Dlouhodobá antiparazitika

Tato antiparazitika seženete jako antiparazitní obojek. Jejich účinnost je skutečně dlouhá, pokrývá několik měsíců, někdy i celou klíšťovou sezónu. Oblíbené a účinné jsou např. obojky Foresto, Kiltix a Bolfo.

Při volbě vhodného antiparazitika pro vašeho mazlíčka myslete na to, že kočka není pes. Některá antiparazitika nelze použít univerzálně, ale jsou určena pro konkrétní zvířata. Některé produkty nejsou vhodné pro gravidní zvířata, stará zvířata nebo zvířata se specifickými zdravotními potížemi. Přijďte se poradit k nám na prodejnu. Rádi vám s kolegy poradíme, který přípravek je pro vaše zvířátko nejlepší.  

Jak na blechy?

Životní cyklus blech může za příznivých podmínek trvat i 1 rok a jejich úplné odstranění je mnohem komplikovanější než u klíštěte. Pokud vašeho miláčka zlobí blechy, pak se z 5 % jedná o dospělce a zbývajících 95 % jsou jejich vajíčka, larvy a kukly, které jsou rozmístěny na hlavě zvířete a jejím okolí.

Blechy způsobují kožní problémy (dermatitidu), chudokrevnost a druhotné bakteriální infekce. Jsou také přenašeči tasemnice.

Blechy a jejich 4 základní stádia

  • dospělec - naklade 30 - 50 vajíček denně, exponenciální rychlostí tedy zamoří vaši domácnost
  • vajíčko - všude ulpívá, v pelíšku zvířete, na podlaze - tam kde se hostitel (pes či kočka) pohybuje, přeměna v larvu 1 - 10 dní
  • larva - zalézá na místa, kde se dále vyvíjí - do koberců, sedaček auta, pelíšků, těžko přístupných míst - kolonizuje prostředí, přeměna v kuklu 5 - 11 dní
  • kukla - vydrží v nepříznivých podmínkách až 1 rok, než se opět vyvine v dospělce, který je schopen se znovu množit, přeměna v dospělce 5 - 9 dní

Jak je z výše uvedeného životního cyklu zřejmé, boj s blechami není vůbec jednoduchý. Blechy se dokážou rozmnožit velmi rychle a ve velkém množství.

Pokud je zvíře napadeno blechami, svědí ho kůže a zvíře se proto neustále drbe. V srsti můžete najít černé tečky, které jsou viditelné i pouhým okem.

Černé tečky jsou viditelné i pouhým okem.

Jak odstranit blechy?

  1. použijte vhodný přípravek na zvíře k odstranění parazita z jeho srsti
  2. použijte vhodný přípravek na odstranění parazita z okolí vašeho zvířete

Nezapomínejte na odstranění blech z prostředí, ve kterém váš mazlíček žije, jinak se blech nikdy nezbavíte.

Blechy - pořádně to svědí - nezapomeňte je zlikvidovat i z okolí pejska, ne pouze ze srsti!

Ať už se rozhodnete pro šampon, spot on, sprej nebo obojek, na našich prodejnách vám rádi poradíme, co dělat, aby se vašemu mazlíčkovi co nejdříve ulevilo od nepříjemností, které jsou s parazity spojeny.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně antiparazitik, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Vnější paraziti: Jak na ně?

Vnější paraziti: Jak na ně?

#AUTOR-Kristýna P.#

I když možná nejsou na první pohled vidět, paraziti mohou představovat pro vaše miláčky vážnou hrozbu. Vyzrajte na ně! Blechy, klíšťata, všenky i komáři. Nenechte se překvapit. Čtěte, jak se vnějším parazitům ubránit!

I když možná nejsou na první pohled vidět, paraziti mohou představovat pro vaše miláčky vážnou hrozbu. Otravují chlupáče, přenášejí nemoci, a dokonce i další parazity. S oteplováním podnebí navíc získávají na odolnosti. Nespoléhejte proto na babské rady nebo mráz a zajistěte jim i sobě spolehlivou ochranu. Provedeme vás!

Klíšťata

Nenápadně malé na začátku, po pár dnech ale zvětší svou velikost až 200x. Když se jednou přichytí kusadly, není jiná cesta než ho opatrně vykroutit proti směru hodinových ručiček nebo vytrhnout speciální pinzetou. I při brzkém nalezení ale hrozí nakažení nemocemi jako lymská borelióza, babezióza nebo ehrlichióza. Proto zakousnutí klíštěte raději předcházejte aplikací antiparazitik s repelentním účinkem, například Foresto nebo výhradně pro psy Advantix.

Blechy

Malí skákaví broučci s sebou nenesou jen nepříjemné svědění, ale hlavně celou řadu nemocí včetně přenosu tasemnice a riziko zamoření domácnosti. Kromě rychlého rozmnožování tahle potvůrka umí setrvat až rok ve stádiu kukly a vylíhnout se v době zdánlivého klidu. Proto je potřeba k jejich likvidaci ošetřit kromě chlupáče i jeho pelíšek a místa, kde se často pohybuje. Na chlupáče i jejich pelíšky lze použít například ArpalitFrontline nebo Fypryst.

Všenky

Nenápadné, nažloutlé všenky krev nesají, ale živí se odlupující se kůží. Zvířata kromě nepříjemného svědění ohrožují také přenosem tasemnice. Při napadení všenkami proto spolu s vnějším postřikem podávejte také odčervovací tablety (k dostání u veterináře).

Komáři, vši, zákožky, dravčíci…

Existuje ještě celá řada více či méně známých vnějších parazitů, kteří vašim miláčkům mohou způsobovat nepříjemné lysinky a kožní nemoci. U všech ale platí, že prevence a čistota dokáží toto riziko snížit na minimum.

Nezapomeňte při výběru antiparazitik ověřit, zda se hodí pro vaše zvíře - některá jsou vhodná pouze pro psy, jiná zase pro kočky, jiná nesmí přijít do kontaktu s mláďaty.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně antiparazitik, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Strašák jménem potravní alergie

Strašák jménem potravní alergie

#AUTOR-Michal N.#

Potravní alergie a intolerance se nevyhýbá ani našim zvířecím miláčkům.  V tomto článku se podíváme na potravní alergie a intolerance, které trápí mnoho psů a koček.

Co je to potravní alergie a co intolerance?

Důležité je rozeznat alergii a intoleranci:

Alergie – alergie je přehnaná reakce imunitního systému na podnět. Například reakce na kuřecí bílkovinu. Bývá doprovázena svěděním, zarudnutím, zánětem kůže atd.

Intolerance – dojde k reakci organismu bez imunologického podkladu. Tedy například intolerance laktózy je, když tělo prostě nedokáže daný podnět zpracovat.

Obecně lze tyto dvě reakce označit jako reakci organismu na určitý podnět.

Jak alergii/intoleranci poznat?

Většinou se tyto reakce projevují hned, nebo do pár hodin po setkání s alergenem. Mezi hlavní symptomy patří průjem, zvracení, zarudnutí kůže i zvýšená svědivost. Zvíře si vykusuje meziprstí na tlapkách, můžeme pozorovat i časté a opakující se záněty uší, zhoršenou kvalitu kůže a srsti, lupy a nadměrnou plynatost. Nejčastěji se setkáváme právě s reakcí na nějakou složku v krmivu. Běžné jsou ale i reakce například na traviny, pyly a bleší kousnutí. Potravní alergie je většinou reakcí na určitou bílkovinu jako je kuřecí, jehněčí, hovězí a další. Pokud pes, nebo kočka trpí některým z těchto příznaků je třeba navštívit veterináře a probrat možnost alergie. Většinou se tato problematika řeší elegantně, a to dietou bez reakční bílkoviny. Nejčastěji bývá zvíře alergické na kuřecí bílkovinu. Na gluten, tedy obiloviny mívají častěji intoleranci. Tyto problémy lze poměrně jednoduše diagnostikovat.  

 

Jak diagnostikovat alergii?

Máme dvě možnosti: eliminační dieta, nebo laboratorní testy. Eliminační dieta znamená, že zvířeti podáváme stravu pouze s jedním druhem  bílkoviny – například losos. Když máme psa nebo kočku na dietě, nesmíme podávat jiný druh bílkoviny, než máme v krmivu. Pokud podáme jinou bílkovinu než kterou momentálně máme, můžeme tím narušit dietu a nevíme, zda reakci vyvolaly granule, nebo nějaký ten pamlsek či konzerva.

Pokud podáme konzervu, kde je ve složení napsáno “maso a vedlejší živočišné produkty”, nelze říci co se v konzervě konkrétně nachází (většinou je to kuře).  V tomto případě nedoporučuji podávat konzervy s tímto složením. Pokud pro zvíře z nějakého důvodu potřebujeme nějaké ty pamlsky, měli bychom opět volit takové, ve které je stejná bílkovina jako v granulích. Na to se skvělé hodí pamlsky od Huhubamboo, kde se jedná o čisté druhy masa.

Jako druhou možnost lze využít laboratorních testů. Mnoho veterinářů tuto variantu podporuje, ale také odsuzuje. Diagnostika se provádí pomocí séra z krve pacienta a odesílá se na testy, kde podle reakce s alergenem dokáží říci, na to přesně má vaše zvíře alergii. V obou případech doporučuji se do samoléčby nepouštět a navštívit veterinárního lékaře.

 

Mám alergické zvíře, co s tím?

Naštěstí dnes máme na trhu mnoho druhů krmiv, kterými lze alergii řešit. Můžeme využít buď BARF (syrovou stravu), nebo granule. Důležité je pozorně číst složení výrobků, abychom se vyvarovali kontaktu s alergenem.

Ke zmírnění kožních příznaků alergie můžeme také použít šampon Tropiclean, který zklidňují pokožku. U prudkých alergií se reakce může řešit podáním steroidních přípravku na zmírnění reakce, avšak dlouhodobé podávání steroidních přípravků poměrně dost zatěžuje játra. U ostatních alergií se můžeme setkat i s vakcínou, která je podobná jako očkování (nazývá se to imunoterapie). Pacientovi se v různých dávkách a intervalech vstřikují malé dávky alergenu, aby si tělo vůči němu vytvořilo toleranci a přestalo tak na něj reagovat. Imunoterapie je však běh na dlouhou trať, ale můžeme se tak úplně zbavit aplikace steroidních přípravků.

Dnes již máme poměrně široké možnosti, jak našeho miláčka krmit i když má nějaké omezení. Pokud tedy máte mazlíčka s potravní alergií či intolerancí, není se čeho bát, řešení se dá vždy najít.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně potravních alergií, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne. 

30 000 tun kočkolitu za rok aneb ekologie pro kočku

30 000 tun kočkolitu za rok aneb ekologie pro kočku

#AUTOR-Kristýna P.#

Chová se vaše kočka ekologicky? Tuto otázku jste asi nečekali. Ať je vaše bytová kočka jakkoliv inteligentní, ekologie ji nejspíš moc nezajímá. Její životní styl přesto může mít velmi negativní dopad na životní prostředí. Ročně totiž jediná »číča« vyprodukuje až 100 kilo odpadu!

Myslet ekologicky je dnes už spíše normou, než výjimkou. Třídění odpadu je automatickým návykem a pro nákup chodíme s vlastní plátěnou taškou. Modní značky nám nabízejí ekologicky vyrobené látky, nakupujeme rádi potraviny, které jsou místní a nejlépe v bio kvalitě. Někteří lidé dokonce zvažují cestování letadlem kvůli uhlíkové stopě. Jenže ekologie se týká i našich mazlíčků. Podívejme se na ekologii podle koček.

Trochu kočičích počtů..

Jedna kočka potřebuje během měsíce asi 10 až 20 kilogramů kočkolitu. Za rok tedy minimálně 100 kilo kočkolitu na jedinou kočku v domácnosti. Když tím nejstřízlivějším odhadem řekneme, že v ČR žije asi 1 milion koček. Z toho víme, že minimálně polovina jich žije v domácnosti. Některé si užívají i venčení venku a kočkolit je v záchodku je spíš pojistka. Řekněme si tedy velmi střízlivě, že může jít o 300 tisíc koček žijících téměř výhradně uvnitř. Dostaneme se tak k 30 tisícům tun kočkolitu za rok jen v České republice. Pro lepší představu jde o 1 300 kamionů použitého kočkolitu, který musí nutně někde skončit. Ideální jsou v tomto ohledu kočkolity, které jsou z přírodního jílu. (Materiál jako bentonit je pak zase vulkanický popel.) K těmto patří například kočkolity Biokat´s. Přírodní materiály se totiž zcela rozloží. Netrvá to přitom roky, ani měsíce, rozložení proběhne v řádu týdnů či dokonce dnů, než se tvrdá hrudka jílu rozpustí. Tyto kočkolity mohou bez problému do komunálního odpadu.

Na ekologičnost kočkolitů se však můžeme podívat i jinou optikou. Důležitá je i ekologičnost výroby. Trendem je samozřejmě snižování emisí. Najdou se ale i opravdu chytrá řešení. Dalším bodem ke zvážení může být to, jaké má těžba dopady přímo na krajinu kde se materiál získává.  Pokud jde například o jílové podestýlky, těží se velmi šetrně a místo těžby se ve finále nenechá ležet ladem, ale zpátky se osadí zelení tak, aby po ní nezůstalo ani památky. Dalším faktorem je doprava, když nemusíme podestýlku dopravovat přes půlku světa, uhlíková stopa je podstatně menší. Tady tedy vítězí podestýlky Cat's Best, které se vyrábí v Německu) Některé společnosti se pak soustředí na balení, je totiž trendem měnit balení do plastu za to papírové. Jenže v případě, že se papírovým balíkům trhají uši a lidé tak raději sáhnou po menším balení, pro které si zajedou častěji, je to opět ke zvážení.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně kočičích podestýlek, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Au! Včelí a vosí bodnutí: Co znamená pro vašeho mazlíčka?

Au! Včelí a vosí bodnutí: Co znamená pro vašeho mazlíčka?

#AUTOR-Jakub N.#

Grilování a jídlo venku často láká i nezvané hosty. Co ale dělat, když náš pes nebo kočka schytá bodnutí?

Lovec, který nevyhraje

U psů a koček se nezapře lovecký instinkt, proto často pozorujeme, že loví mouchy, komáry, včely, vosy a sršně. Většinou tato hra končí bez zranění, někdy ale může dojít k bodnutí. Včely mají na žihadle maličké vroubky, kvůli kterým se žihadlo v pokožce zasekne a zůstane na místě. Včela za toto bodnutí doplatí životem. Naopak vosa žádné vroubky nemá. Oproti včele je však její bodnutí bolestivější a navíc může v případě, že si připadá ohrožená, bodat opakovaně. Pokud zjistíme, že došlo ke zranění našeho zvířete, měli bychom zjistit, v jaké oblasti se zranění nachází.

Chladit!

Jestliže je zvíře bodnuto do tlapky, břicha, nebo zad, nemusíme se příliš obávat. Naprostá většina psů i koček nemá přehnanou alergickou reakci a stačí tak žihadlo vytáhnout například pomocí nehtu a postižené místo chladit třeba pomocí namočeného ručníku přibližně 20 minut.

Honem k veterináři!

Větší problém nastává v případě bodnutí do hlavy, čumáku, krku či dokonce jazyka. Zde se jedná o velmi rizikové oblasti, kdy může dojít k otoku dýchacích cest a následným problémům s dýcháním. Pokud dojde k vícečetným bodnutím nebo k bodnutí v oblasti hlavy a krku, měli bychom neprodleně kontaktovat veterináře a vydat se za ním. Alergickou reakci většinou rychle vyřeší injekce antihistaminik nebo kortikoidů. Když se setkáme s bodnutím v méně rizikové oblasti jako jsou například tlapky, měli bychom zvíře následující hodiny dobře sledovat.

Může dojít k alergické reakci nebo dokonce k anafylaktickému šoku. Pokud pozorujeme zvýšené slinění, zvracení, špatné dýchání či dezorientaci, kontaktujeme veterináře a ihned ho navštívíme. V těchto případech se jedná o život ohrožující stav a důležité jsou i minuty. Jako první pomoc můžeme použít i antihistaminika určené pro lidi, například Zodac či Zyrtec, o jejich použití se ale nejdříve musíme poradit s veterinářem.

Alergická reakce nemusí nastat, pouze po vosím nebo včelím bodnutí, lze pozorovat reakci i bodnutí jiným hmyzem. Postup při reakci je stejný, postižené místo chladíme a pokud nastanou komplikace neprodleně navštívíme veterinárního lékaře.

Nyní již víme, jak se postarat o zvíře, které bodl nějaký hmyz. Zachováme klid a poskytneme našemu miláčkovi první pomoc. Všem našim čtenářům přeji, aby nemuseli čelit závažné reakci nebo anafylaktickému šoku. Každopádně je lepší být vždy připraven.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně zvířecích alergií, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.