Výživa, zdraví a péče o mazlíčky, Strana 3

Nemoci, kterými vás může nakazit zvíře

Nemoci, kterými vás může nakazit zvíře

#AUTOR-Ema H.#

Existuje velké množství zvířecích nemocí, u kterých je možný přenos i na člověka – tyto nemoci se nazývají zoonózy. Ty nejčastější si v tomto článku představíme.

Toxoplazmóza

Toto onemocnění způsobuje prvok Toxoplasma gondii a ve většině případů probíhá u zdravých lidí bez zjevných příznaků. Nebezpečné je však pro ženy v prvním a druhém trimestru gravidity, pro pacienty po transplantaci nebo u pacientů s HIV. K nakažení nejčastěji dochází pozřením oocyst (vývojové stádium jednobuněčných organismů), které se nacházejí v trusu koček nebo v infikovaném mase. Jako další zdroj oocyst je také nemytá zelenina a ovoce, nedostatečně tepelně upravené maso a to nejčastěji vepřové, skopové nebo kozí maso. U některých lidí toto onemocnění probíhá bez příznaků. Můžeme pozorovat bolesti hlavy, únavu i zvětšené lymfatické uzliny. U žen, které jsou gravidní může tento parazit způsobit i poškození plodu. Jedinou prevencí je dostatečná hygiena, mytí zeleniny a ovoce a dostatečně tepelně upravené maso.

Leptospiróza

Jedná se o bakteriální onemocnění které postihuje jak zvířata, tak lidi a způsobuje je bakterie Leptospira. Infikovaná zvířata mohou kontaminovat vodu, půdu nebo i potravu a tak se může nakazit i člověk. Dále se můžeme nakazit, když nás nakažené zvíře poškrábe. Hlavními přenašeči této nemoci jsou hlodavci – přesněji potkani. Nejdříve se tato nemoc nemusí vůbec nijak projevit, pokud později propukne naplno, pozorujeme vysokou horečku, zimnici, bolesti břicha, nevolnost. Tato fáze onemocnění většinou probíhá 3 – 5 dní a příznaky vymizí. Nemoc může ale nemusí pokračovat druhou fází a ta se projevuje původními příznaky spolu s bolestí na hrudi a dokonce i poruchou funkce jater a ledvin. U psů záleží na formě nemoci. Pokud se setkáme s prudkou formou, pozorujeme kolaps, poruchy srážení krve a následný rychlý úhyn zvířete. U akutní formy se setkáváme s nechutenstvím, apatií i zvracením. U většiny psů se také rozvíjí selhání ledvin, bolestivé břicho, trpí třesem a dalšími příznaky. Existuje i chronická forma leptospirózy a ta se projevuje záněty spojivek, chronickým zánětem jater či ledvin. U psů se toto onemocnění dá léčit i antibiotiky, důležitá je však i včasná hospitalizace a léčba selhání jater a ledvin. Prevence spočívá v hubení hlodavců, kteří se zdržují v uzavřených prostorech. V přírodě bychom neměli pít vodu z přírodních zdrojů a měli bychom také dodržovat základní hygienu a mytí potravin. U psů je prevencí očkování.

Nemoc z kočičího škrábnutí

Tuto nemoc způsobuje bakterie Bartonella henselae. Jak již název napovídá, přenáší se zraněním, které způsobí infikovaná kočka. Kočka je přenašečem a k jejímu nakažení dochází přes trus, který do srsti kočky blechy vylučují. Dále jej přenáší i klíšťata. Mezi příznaky se řadí únava, bolesti hlavy, malátnost, nechutenství, bolest v zádech nebo i horečka. Účinnou prevencí je používání antiparazitních přípravků u psů i koček. Pokud vás poškrábe cizí kočka je na místě ránu pečlivě omýt a vydesinfikovat.

Vzteklina

Dalším a asi nejznámějším zoonerem je vzteklina. Toto onemocnění se vyskytuje jak u divokých, tak i u domácích zvířat. Viróza napadá centrální nervovou soustavu savců (včetně člověka) a jakmile se její příznaky rozvinou, bývá u člověka i zvířat téměř vždy smrtelná. Přenáší se slinami, tedy v praxi nejčastěji pokousáním. Prevencí je očkování zvířete u veterináře.

Tularémie

Je to bakteriální onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Tato nemoc většinou postihuje zajíce, krtky, veverky i myši. Zvíře je infikováno klíštětem nebo komárem, který je přenašečem. Stejně se takto může nakazit i člověk. K nakažení může dojít i vdechnutím prachu ze sena či slámy, které jsou znečištěné trusem nakažených zvířat. Dále je možný přenos i při stahování kůže odlovených zvířat nebo při konzumaci nedostatečně tepelně upraveného zaječího masa. U zajíců se nemoc projevuje malátností, ztrátou plachosti, vyhublostí i špatnou pohyblivostí. V případě nakažení člověka záleží na místě, kde došlo k přenosu nemoci. Mezi společné příznaky patří horečka a celková slabost. Prevencí je nemanipulovat se zvířaty, které ztratily plachost, nepít vodu z neznámých zdrojů, dostatečná tepelná úprava masa, po manipulaci s odlovenými zvířaty důkladná dezinfekce rukou a nástrojů.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně zvířecích nemocí, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Kapsičky, paštiky, konzervy: Mňamky pro zdravý život

Kapsičky, paštiky, konzervy: Mňamky pro zdravý život

#AUTOR-Michal N.#

Lahůdková krmiva mají kromě chuti, kterou naši miláčci zbožňují, ještě jednu výhodu: jsou vysoce prospěšná jejich zdraví a kondici. V článku zjistíte, jak konkrétně lahůdková krmiva pomáhají – a jak vybrat pro vašeho pejska nebo kočku to správné. Jen pozor: Připravte se na hodně hltání a mlaskání.

Psi i kočky nejvíc ocení libou vůni masa. Stejně jako u všeho ostatního se ovšem vyplatí podívat se dobře do složení. Kapsičky, konzervy a paštiky se od sebe liší, jedno však mají společné. Měly by osahovat vysoké procento masa doplněné o kvalitní rostlinnou složku - především zeleninu. Rozhodně by neměly obsahovat žádnou sůl, koření nebo dochucovadla a barviva. V těch kvalitních nenajdete ani žádné obiloviny. Při výběru se orientujeme podle složení – hledáme hlavně pojem „maso“ a jeho  % zastoupení. U produktů, které obsahují ve složení „výrobky živočišného původu“, není možné si představit, co vše se pod tímto pojmem skrývá (zda šlachy, odřezky či jakékoli zbytky,….). Výrobky s tímto složením nejsou vhodné pro alergiky a pro zvířata s citlivým zažíváním. Kvalitnější směsi mají v závorce procentuální zastoupení jednotlivých složek.

Kapsičky

Obsahují větší množství šťávy a kousky masa. Samozřejmě záleží na druhu kapsičky, například některé kapsičky od Carnilove jsou trochu hutnější a mají spíše konzistenci paštiky. Obecně ale platí, že kapsičku byste měli z balení vylít do mističky, v záplavě šťávy by měly být i kousky masa. Právě pomocí kapsiček se nejlépe doplňuje voda do stravy, což ocení jak kočky tak psi. Hlavně to pak platí pro psy a kočky, kteří mají problémy s ledvinami.

Konzervy

Konzervy typicky obsahují větší množství masa, najdete v nich také "sósík" či želatinu. Suverénně nejoblíbenějšími konzervami jsou Wellness Core konzervy, které obsahují 95 % masa. Nyní je na našich pultech i novinka určená pro štěňata, která obsahuje to samé kvalitní složení, ovšem je rozemletá tak, aby si s ní snadno štěněčí zažívání poradilo.

Báječné co do chuti, tak i do složení jsou také konzervy ShinyDog a ShinyCat od značky Gimborn. Balení po dvou konzervách většinou vystačí "na přilepšenou" na jeden týden pro menší psy. Tady poznáte kvalitu jednoduše tak, že když jej vyklopíte do misky, vidíte kusy čistého masa. Výhodou konzerv je to, že si snadno vyberte správnou gramáž podle plemene a velikosti psa. Většina majitelů totiž sahá po konzervě, která velikostně vystačí akorát na jednu porci pro jejich miláčka.

Pokud však berete například větší konzervy, které dělíte na polovinu, mějte na paměti, že skladovat by se měly v ledničce.

Konzervy vyhledávají i majitelé psů, kteří se jinak živí takzvaný BARFem. Například na cestování může být pro jejich potřeby skvělá konzerva Vetamix, která obsahuje celou polovinu kuřete.

Paštiky

Paštiky nebo paté většinou znamenají to, že jsou maso a ostatní suroviny dokonale rozemleté. Pro majitele je na paštikách zabalených do klasického obalu příjemné to, že se velmi snadno otevírají i vyklápějí do misky.

Kočičí 70% pravidlo

Když kočka sežere myšku, ptáka, či jiné drobné savce, tak 70 % této pochoutky je voda. Ovšem se suchými granulemi o tuto přidanou vodu přichází. Proto by na to majitelé koček měli myslet a zohlednit tento fakt při krmení. Neznamená to však, že bychom měli domácí kočku krmit pouze konzervami. Čelist koček i psů je stavěná na drcení, navíc žvýkání granulí napomáhá odstraňovat usazeniny a plak ze zubů zvířat.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně zvířecích pamlsků, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Veterinářka radí: Proč mít ovoce a zeleninu v granulích

Veterinářka radí: Proč mít ovoce a zeleninu v granulích

#AUTOR-Lukáš D.#

Asi se občas sami sebe ptáte, proč se v poslední době výrobci krmiv pro zvířata předhánějí v reklamách v tom, které krmivo obsahuje víc ovoce a zeleniny? Vždyť pes je v podstatě masožravec a jeho předchůdcem je vlk, jehož pravidelnou složkou potravy určitě nebyl například ananas.

To je sice pravda, ale s postupujícím vývojem výroby komerčně vyráběných krmiv dochází k novým poznatkům ohledně zdravotní prospěšnosti ovoce a zeleniny v krmivech a k zpracování jednotlivých živin tak, aby byly pro psa a stejně tak i kočku přínosem.

Pokud vašemu zvířeti podáváte krmiva s obsahem ovoce a zeleniny, zajišťujete mu přísun velkého množství esenciálních živin. Tedy vitamínů a minerálů, které zajišťují jejich zdravý vývoj a podporují imunitní systém stejně tak, jak je tomu u lidí. Ovoce a zelenina jsou také vhodným zdrojem vlákniny, která podporuje správné trávení a působí preventivně proti řadě onemocnění zažívacího aparátu. Některé minerály podporují zdravý růst nebo jsou nezbytné pro zdraví kardiovaskulární systém a krvetvorbu.

Ovoce je obvykle zdrojem antioxidantů a přírodních polyfenolů, které přispívají k regeneraci organismu a podpoře imunity. Je rovněž významným zdrojem vitamínů a vlákniny. Zelenina obsahuje velké množství vitamínů a rovněž minerálních látek. A jaké jsou nejčastější druhy ovoce a zeleniny, která se v krmivech vyskytují a proč? Z ovoce jablka, borůvky, dýně, ananas, vodní meloun, mango, banán nebo například kiwi, ze zeleniny poté brambory, kukuřice, řepa nebo hrášek.

Samozřejmě vzhledem k tomu, že psi a kočky tráví jinak než lidé, je zapotřebí být obezřetní, protože některé druhy ovoce a zeleniny mohou být pro domácí mazlíčky nevhodné nebo až toxické, ale v komerčně vyráběné stravě se takovýchto druhů nemusíme bát. Mezi nevhodné druhy ovoce patří například avokádo nebo hroznové víno. Ze zeleniny poté zejména cibule a česnek. Oboje totiž může způsobit toxický rozpad červených krvinek a tím tzv. anémii.

Skupina VETINO zastřešuje síť veterinárních klinik a ordinací, které nabízí komplexní veterinární služby.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně zdravé stravy psů, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Kočka není malý pes, aneb rozdíly v imunitě psů a koček

Kočka není malý pes, aneb rozdíly v imunitě psů a koček

#AUTOR-Kristýna P.#

O tom, že podporovat imunitu našich mazlíčků má smysl, jsme se zmiňovali v článku Co je potřeba, aby imunita šlapala. Je však nějaký rozdíl v imunitě psů a koček?

Obecně lze říct, že není ani tak rozdíl v imunitě psů a koček, jako rozdíl v esenciálních živinách, které kočkám pro podporu imunity dodáváme. Stejně jako u psů je vhodné pravidelné odčervování a prevence proti zevním parazitům. Vzhledem k tomu, že většina imunitního systému i u koček sídlí ve střevě, je vhodné krmení kvalitní stravou a případné dodávání probiotik a prebiotik. Pro psy doporučujeme probioticum Capraverum. Existují probiotické preparáty, které lze použít jak u psů, tak i u koček, ale i druhově specifické preparáty, které skutečně obsahují jiné složení přátelských bakterií.

Kočky s ohledem na odlišný metabolismus na rozdíl od psů musí mít v krmivu dodávány aminokyseliny taurin, jejíž dodávání má prokazatelně pozitivní vliv mimo jiné i na imunitní systém koček. Je tedy vhodné mimo jiné podávání vitamínových přípravků  specifických pro kočky, které obsahují i aminokyselinu taurin a to minimálně v obdobích se zvýšenými nároky na imunitní systém. K tomuto účelu poslouží třeba pasta Gimpet Multi-vitamin.

U koček dochází rovněž častěji k výskytu některých onemocněním, se kterými se u psů tak často nepotkáváme a podporu imunity lze zaměřit tedy i tímto směrem. Zejména venkovní kočky poměrně často trpí na onemocnění kočičí rýmou (virové onemocnění postihující oči a horní cesty dýchací). V těchto případech je vhodná suplementace aminokyseliny lysin, která u těchto pacientů zmírňuje příznaky onemocnění a urychluje rekonvalescenci. Pro tuto situaci je ideální kočičce dopřát i něco, na čem si smlsne a co zároveň obsahuje taurin i široké spektrum vitamínu, stejně jako Gimcat Nutri polštářky.

 

Venkovní kočky často trpí kočičí rýmou

U domácích, zejména kastrovaných, kocourů se setkáváme často s onemocněním dolních cest močových a opakovaným sterilním zánětům močového měchýře. V těchto případech je vhodná podpora imunity močových cest a např. brusinkami a glykosaminoglykany. I na tyto případy výrobci doplňků stravy pro kočky mysleli a nabízí se preparáty pro případy opakovaných infekcí močových cest. Perfektně jako prevence funguje pasta Gimcat Urinary.

I u koček tedy platí, že je vhodné podporovat jejich imunitu doplňky stravy, zejména v obdobích se zvýšenými nároky na imunitní systém (ať již období častějších infekčních onemocnění, zvýšeného stresu, tak i zvýšených nároků na imunitní systém, tedy např. období březosti a laktace nebo v seniorském věku). Je ovšem lepší volit preparáty určené přímo pro kočky, protože požadavky na látky podporující imunitní systém se u psů a koček mohou mírně lišit.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně imunity psů a koček, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne. 

Stříhejte drápky jako profesionál

Stříhejte drápky jako profesionál

#AUTOR-Martin K.#

Jaro si žádá dokonalou manikúru! Držte se tohoto jednoduchého návodu a nešlápnete vedle. Vyzkoušejte trik s baterkou a podívejte se, jak elegantně vyřešit chuchvalce mezi prstovými polštářky na tlapkách.

 

Stříhání drápků

Tento úkon je nedílnou součástí života našeho zvířecího společníka, jak ale odhadnout, že je čas na pedikúru? Správnou délku drápků poznáme tak, že zvíře postavíme na rovnou plochu, nejlépe linoleum, nebo beton a když se podíváme na končetiny z boku, drápky by se neměly dotýkat země. Pokud se drápky dotýkají, měli bychom je zastřihnout.

Přerostlé drápy mohou v krajních případech způsobovat dokonce deformace prstů zvířete. Je také větší riziko zatrhnutí nebo dokonce utrhnutí drápku. Pokud si nejsme jisti že stříhání zvládneme sami, měli bychom navštívit veterináře. Pokud stříhání zvládneme sami, tady je pár tipů. Pokud má pejsek či jiné zvířátko světlé drápky, máme to o něco lehčí. Když drápek prosvítíme svítilnou nebo silnější baterkou, lze vidět kde končí cévka uvnitř drápku a tím se můžeme při stříhání řídit. Pokud má zvíře drápky tmavé, jediným vhodným postupem je stříhání po maličkých kouscích.

Když se nám stane, že drápek zastihneme a poteče troška krve, nemusíme panikařit. Stačí vatový tampon nebo vatovou tyčinku přibližně dvě minuty silně tisknout k drápku a krvácení přestane. Výborným pomocníkem v případě zastřihnutí je přípravek Blood - stop, který pomáhá krvácení rychle zastavit. Po zkrácení drápků je také vhodné použít pilníček na ostré zbytky, které mohou po stříhání zůstat, zabráníme tak nepříjemným škrábancům na našich rukou. Stříhání opakujeme v případě potřeby.

 

Jak na srst mezi prstovými polštářky

Důležitou součástí péče o tlapky je i pravidelné vystřihování srsti mezi prstovými polštářky. Pokud jsou packy zarostlé, mohou se tvořit smotky chlupů. Ty jsou pak stejně nepříjemné, jako bodláky a větvičky zamotané mezi prstíky. Stříháním také pomůžeme lepšímu proudění vzduchu a nebudou se tlapky tolik potit a následně zapařovat. Při pravidelné prohlídce tlapek bychom měli věnovat pozornost případným zraněním. Vstupem pro infekci mohou být řezné ranky či popraskaná kůže, proto bychom při jakémkoli zranění navštívit veterináře. Pokud najdeme v prostoru mezi prsty začervenalou, svědivou a páchnoucí pokožku, může to být projev například potravní alergie nebo kožní plísně a neměli bychom tedy odkládat návštěvu veterináře.

 

Tip!

Nebaví vás brát psa do vany po každé procházce venku, jenom kvůli špinavým tlapkám? Otřete tlapky příjemným vlhčeným ubrouskem Huhubamboo. Pokud se na tlapkách objeví prasklinky, zkuste použít regenerativní Trixie mast na tlapky.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně stříhání drápků, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Tipy na vánoční dárky

Tipy na vánoční dárky

#AUTOR-Kristýna P.#

Vánoce jsou už téměř za dveřmi a pokud stále váháte nad tím, jaký dárek svým zvířecím miláčkům pořídit nebo jen hledáte inspiraci, tak jste na správném místě. Pomůžeme vám s výběrem, který udělá vašemu mazlíčkovi radost a věříme, že v některých případech roztrhá balící papír dříve než vy u svých dárků.

Dobroty a hračky pro pejsky

Rozhodně nesmíte minout nádherně vypadající, a hlavně limitovanou řadu hraček P.L.A.Y., která přináší odolné hračky pro psy. Díky zesílenému šití se jedná o ideální dárek pro každou tlamu. Pro jeho zdraví je také vhodné ke stravě přidávat zdravé a zcela přírodní oleje Fresh Valley pro zlepšení imunity a kvality srsti.

Pakliže chcete mít svého chlupáče pod dozorem i venku, jak na sněhu tak ve tmě, pořiďte mu LED světlo Orbiloc, díky kterému je pes viditelný až na vzdálenost 5 km.

Radost kočičkám

Ani vaše kočky nezůstanou o vánočních svátcích bez darů. Momentálním hitem jsou lahodné konzervy Wellness Core. Jedná se o jemné paštiky s vysokým obsahem masa. Podobnou chuťovou rozkoš zažijí také v případě, že ochutnají vynikající kapsičky Natural Trainer. A pokud chcete vašim mickám udělat skutečnou radost, tak můžete využít speciální ceny na kvalitní a bytelné škrabadlo Cat-Gato.

Laskominky pro ušáky a hlodavce

Nezapomínáme ani na hlodavce a králíky, kteří mohou pod stromečkem objevit takové dobroty, jako jsou sypané směsi, ovocné plátky, konopné granule či klasické granulky. Momentálně vše seženete od společnosti Furries, a to za fantastické ceny.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně vánočních tipů pro domácí mazlíčky, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

Veterinářka radí: Zdravě a bez obilovin

Veterinářka radí: Zdravě a bez obilovin

#AUTOR-Karolína D.#

Nový trend ve výživě psů a koček – krmiva bez obilovin a s vysokým obsahem proteinů. Najdete je podle anglického označení "Grain free". Veterinářka poradí, pro koho se hodí, jaké jsou jejich výhody a na co si dát naopak pozor.

V posledních letech se stále více dostávají do popředí zájmu chovatelů krmiva bez obilovin a s vysokým obsahem proteinů. Jsou skutečně tak výhodná a univerzální? Obecně nelze říci, že by existoval jeden typ krmiva vhodný pro všechny jedince daného druhu. Zajisté i vysoce kvalitní krmiva s obsahem obilovin (pšenice, ovsa, rýže nebo kukuřice) mohou mít své výhody. Mezi ně jednoznačně patří nižší cena a v neposlední řadě vysoký obsah vlákniny, která pomáhá správnému zažívání a vyprazdňování a rovněž pocitu sytosti po nakrmení, může tedy napomáhat při hubnutí.

Obiloviny ovšem mohou u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce (průjmy, zvracení nebo  nadýmání) a u těchto zvířat je zajisté dieta (při které se vyhneme této složce) doporučitelná.

V krmivech bez obilovin je navíc zdrojem sacharidů hrášek, brambory nebo například batáty, které jsou mnohem zdravější než pšenice nebo kukuřice a například pro štěňata jsou mnohem lépe stravitelná. Krmiva bez obilovin a s vysokým obsahem kvalitních proteinů z čerstvého masa jsou rovněž doporučitelná v období gravidity a kojení nebo například pro aktivní zvířata, kdy jsou nutriční nároky velmi vysoké. Některá jsou vhodná pro diabetiky, protože nezpůsobují takové kolísání v hladinách krevní glukózy. Velmi kvalitní "Grain free" krmivo pro kočky i psy, nabízí například značka Wellness Core.

Nevýhodou těchto krmiv bývá vyšší cena. Vhodná obvykle nejsou pro méně aktivní jednice, těm totiž hrozí možné nabírání na váze. Zcela není vyjasněna ani souvislost mezi onemocněním srdce a krmením striktně a jen krmivem bez obilovin.

Rozumným přístupem tedy dle mého názoru je, že nejlepším krmivem pro vašeho mazlíčka je krmivo s vyváženým poměrem vysoce kvalitních ingrediencí (čerstvého masa, omega-3- mastných kyselin, vitamínů a minerálů), bez přídavků průmyslově zpracovaných mouček, umělých dochucovadel a barviv.

Skupina VETINO zastřešuje síť veterinárních klinik a ordinací, které nabízí komplexní veterinární služby.


Pokud chcete mít aktuálních trendech ve výživě psů a koček, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne. 

Proč změnit krmivo a jak to udělat, aby ke zvířátku bylo šetrné?

Proč změnit krmivo a jak to udělat, aby ke zvířátku bylo šetrné?

#AUTOR-Michal N.#

Trápí vašeho mazlíčka poslední dobou nějaké problémy? Jeho srst už není tak hustá a lesklá? Zjistěte, zda nepotřebuje změnu krmiva. Nový článek najdete na našem blogu.

Má váš chlupáč nějaké problémy? Nezdá se vám dostatečně vitální nebo jeho srst se už tak neleskne či nemá silné drápky? Dost možná potřebuje jiné krmivo - ale jak to udělat, aby byla změna k mazlíčkovi šetrná? I to se dozvíte v tomto článku.

Důsledky správného výběru krmiva

Pokud krmivo našemu svěřenci vyhovuje, poznáme to v první řadě podle zažívání. Mělo by probíhat bez zvracení, průjmu, nadýmání a nepříjemného zápachu. Výkaly mají být pevné, tmavé, a má jich být malé množství. Podle jedné poučky bychom měli být schopni jej nakopnout bez viditelných pozůstatků na botě. Na druhou stranu je zdravotně lepší, pokud se naše zvířátko snadno vyprazdňuje, což ovlivňuje např. množství vlákniny. Dalším ukazatelem bývá srst. Po změně krmiva se její kvalita mění v opoždění 6 až 10 týdnů. Sledujeme především změnu hustoty, pevnosti a hebkosti chlupů, také pevnost drápků a v neposlední řadě také změny na pokožce, lupy nebo náchylnost k různým vyrážkám či začervenání.

Kdy udělat změnu?

Důvodů pro změnu krmiva bývá mnoho, s tím prvním se můžeme setkat, již když si přivezeme malé štěňátko či koťátko domů. Dobrý chovatel nám řekne, čím krmí i kde krmivo shání a vybaví nás malým množstvím tohoto krmiva, abychom měli čas si jej sehnat. Při šířce dnešní nabídky je občas nějaké krmivo špatně sehnatelné, a musíme využít nějakou alternativu. Volíme tedy takovou, která má co nejpodobnější složení, především druhem použitého masa a jeho procentuální hodnotou.

Pokud krmivo nevyhovuje, máme opět důvod ke změně. Tentokrát nevolíme variantu podobnou, nýbrž odlišnou právě ve vlastnosti, která nám působí potíže. Může se jednat o nedostatek nějaké složky nebo špatnou stravitelnost. Nejčastější příčinou je intolerance nebo alergie na část složení krmiva. Obojí můžete vysledovat eliminační metodou, nebo si na alergii nechat udělat testy u veterináře.

Jaké krmivo tedy našemu miláčkovi vybrat?

V dnešní době můžeme na trhu najít obrovské množství krmiv. Zkušený výživář stráví i hodiny nad studiem složení a způsobem zpracování jednotlivých produktů, ale laik se v nabídce sortimentu prakticky „utopí“. V lepším případě si nechá ve specializované prodejně poradit, v tom horším odbyde svého čtyřnohého miláčka nákupem levného krmiva s obrázkem šťastného a roztomilého štěňátka ze supermarketu. Taková krmiva nejsou příliš vhodná, ve složení je totiž velké zastoupení obilnin a jiných náhražek, solí, barviv a ochucovadel. Naopak maso a jiné důležité složky se zde hledají jen těžce.

Ve složení jsou suroviny obvykle seřazené od nejvyššího procentuálního zastoupení po nejnižší. Na prvním místě je u většiny kvalitních krmiv masová složka. Je však důležité brát v potaz stav masa. Čerstvé maso obsahuje kolem 70 % vody, tedy je logické, že ho tam musí být mnohem více, než kdyby bylo uvedeno v dehydratované (sušené) formě. Případný masový protein bývá ještě stravitelnější a často se přidává do krmiv z důvodu zvýšení jeho využitelnosti. Některá krmiva dosahují v součtu masových surovin až 95 %. Nutno však podotknout, že kvůli domestikaci psů i koček dnes ne všichni jedinci dokážou tak vysoký podíl strávit.

Další důležitou součástí krmiva je již zmíněná vláknina, která je důležitá pro peristaltiku střev a vytváří vhodné prostředí pro přátelské bakterie (tvoří takzvané prebiotikum). Přispívá také k pocitu sytosti. Jejím zdrojem je v lepším případě nějaký druh zeleniny, v tom horším obilniny.

Kvalita ingrediencí je při výběru krmiva klíčová

V kvalitním krmivu nesmí chybět také minerální látky, vitamíny a další důležité živiny ideálně přidané přírodní cestou. Může se jednat o různé bylinky, ovoce, semena anebo třeba i drcené skořápky mořských plodů.

Ani dokonalé složení bohužel nezaručí, že našemu pejskovi či kočičce krmivo sedne, avšak způsobem změny krmiva můžeme toto riziko výrazně snížit.

Jak postupovat při změně granulí?

Začneme ideálně týden nebo dva před tím, než nám dojdou granulky, abychom je mohly postupně přimíchávat. Začínáme na 10 % nového krmiva a v průběhu až 2 týdnů dávku zvyšujeme na 100 %. Postupujeme pomalu, protože bakterie pomáhající s trávením se musí přivyknout na novou stravu. Pokud doteď byl jejich počet nízký a stav nestabilní, může jim to trvat déle.

Komplikace při změně krmiva

Pes zvrací a má průjem, a my ho z toho potřebujeme dostat. V takové situaci začneme hladovkou a až po 24 hodinách nasadíme dietu, kterou máme již vyzkoušenou. Nejoblíbenější je vařená rýže s mrkví a kuřecím masem. Pokud vidíme, že dieta zabírá, a zažívání se stabilizuje, můžeme záhy opět postupně přimíchávat nové krmivo.

Při změně můžeme také narazit na problém s chutností krmiva, ten vyřešíme krátkodobým přidáváním malého množství vývarupolévky pro psy a kočky (např. značky Huhubamboo), konzervykapsičky nebo třeba lososového oleje. Krmení můžeme také zalít teplou vodou, aby změklo.

Jak přejít na BARF?

Samostatnou kapitolou je přechod na stravu syrovou, tzv. BARF, nebo i zpět na granule. Nezapomeňme, že syrová strava je mnohem déle a obtížněji stravitelná, a proto doporučuji přechod ještě delší. Je nutná dokonalá znalost výživy zvířat, abychom byli schopni jim zkompletovat krmnou dávku. Proto doporučuji si nejdříve nastudovat pár informací a rozhodně, pokud jste v tomto oboru ještě neznalí, není vhodné přecházet na BARF u zvířat před dokončením fyzického vývoje jedince – tedy u štěňat a koťat. Případné výživové chyby by mohly mít nevratné následky.


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně psí stravy, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

VETERINÁŘKA RADÍ: Co je potřeba, aby imunita šlapala?

VETERINÁŘKA RADÍ: Co je potřeba, aby imunita šlapala?

#AUTOR-Michal N.#

Co je to vlastně imunita a proč ji posilovat? Imunita je schopnost organismu bránit se proti škodlivým vlivům okolí, ať již patogenům jako jsou bakterie a viry, tak i alergenům a v neposlední řadě i jiným onemocněním (například nádorovému bujení). Obranné mechanismy imunitního systému jsou jednak kůže a sliznice (tedy mechanická bariéra), látková imunita (tedy chemické látky) a buněčná (tedy například bílé krvinky, tzv. lymfocyty).

Mechanickou bariéru, tedy kůže a sliznice ochráníme zejména používáním vhodných antiparazitik. Parazité jak zevní, tak i vnitřní dokáží kožní nebo slizniční bariéru poškodit velmi snadno, což může vést k rozvoji zánětu a k její snížené funkčnosti.

U zvířat, stejně jako u lidí se zhruba 70% imunitního systému nachází ve střevě a správná mikroflóra ve střevě a neporušenost sliznice střeva je nezbytná pro správnou funkci imunitního systému. A není nic jednoduššího, než se zaměřit na podporu imunity právě ve střevě. Krmení kvalitní stravou bez zbytečných alergenů, udržování „špatných“ bakterií na minimu a dodávání „dobrých“ bakterií (probiotika), podpora růstu „dobrých bakterií (prebiotika) a v neposlední řadě okamžitý zásah v případě hrozícího průjmu např. po dietní chybě. To vše pomáhá zvyšovat imunitu domácích mazlíčků a tím jejich obranyschopnost proti nemocem.

Pokud chceme podporovat imunitu i jinak, je velmi vhodné dodávat esenciální živiny, tedy vhodné aminokyseliny, vitamíny a minerální látky, které jsou rovněž nezbytné pro správné fungování nejen imunitního systému, ale i ostatních orgánů v těle. Kvalitní, komerčně vyráběná strava sice obsahuje v podstatě vše, co zvířata potřebují, nicméně minimálně v období zvýšeného tlaku na obranyschopnost není na škodu nějaký vitamínový preparát našemu mazlíčkovi pořídit.

 Koťátko v trávě u květiny

Rovněž je vhodné se zaměřit na podporu imunity proti onemocněním, která nemusí být nutně jen infekčního původu. Například typicky po operacích, při onemocnění jater nebo například v nádorovém bujení se uplatňují tzv. volné radikály, tedy škodlivé látky, které poškozují buňky a podporují rozvoj onemocnění nebo zpomalují hojení. Volné radikály se vyskytují všude v prostředí i v našem těle a proti účinku volných radikálů bojují tzv. antioxidanty. Jako antioxidanty fungují některé vitamíny, minerální látky, ale například i mořské řasy. Řada preparátů obsahuje i tyto antioxidanty a jejich suplementace je vhodná zejména u starších zvířat nebo např. na místech, kde je výskyt volných radikálů vyšší (například ve velkých městech).

Obecně jsou naši domácí mazlíčci vystaveni stejným vlivům okolního prostředí, toxinům a zvýšeným nárokům na imunitní systém jako my lidé. Proto stejně jako my si bereme probiotika v případě antibiotické terapie a doplňujeme vitamíny v době chřipkové epidemie, případně antioxidanty při onemocnění, bychom měli naši domácím mazlíčkům dopřát vhodné doplňky stravy alespoň v těchto „náročnějších“ obdobích.

Skupina VETINO zastřešuje síť veterinárních klinik a ordinací, které nabízí komplexní veterinární služby.


Pokud chcete mít aktuální informace o zdravé imunitě domácích mazlíčků, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.

8 rad pro venčení, když jste v karanténě a máte psa

8 rad pro venčení, když jste v karanténě a máte psa

#AUTOR-Jana R.#

Jste v karanténě a máte pejska? Ve spolupráci s veterinárním lékařem MVDr. Petrem Šrenkem ze skupiny VETINO jsme připravili 8 rad pro pejskaře v karanténě, aby zvládli venčení ve zdraví a klidu.

Jak se tedy chovat, pokud jsem „ohrožená“ věková kategorie nebo osoba v karanténě a jsem majitelem psa?

1. Plán aktivit
Především buďte opatrní a zachovejte plán aktivit (i když omezený), vždy dodržujte všechna obecná doporučení a omezení, snažte se sebe i svého miláčka během dne aktivně zabavit (trénink povelů, různé interaktivní hry).

2. Zabavte se
Nemusíte mít strach, že se vašemu parťákovi něco stane, pokud s vámi zůstane i několik týdnů v bytě. Dejte mu svůj čas a zabavte jeho i sebe hrou nebo výcvikem.

3. Venčení
Pokud venčíte, choďte sami a na místa, kam nechodí mnoho lidí.

4. Správný čas
Snažte se volit čas, kdy je větší pravděpodobnost potkávat méně lidí.

5. Zvažte procházku
Pokud nemůžete venčit sami, zvažte, zda váš pejsek skutečně musí na procházku. Malá plemena mohou mít dostatek pohybové aktivity i v bytě a snadno se naučí venčit v bytě nebo na balkoně (na noviny, plenu). Starší psi s nižší pohybovou aktivitou určitě vydrží několik dní bez pohybu venku. Opět je rozumné je doma zabavit.

6. Základní pravidla

Pokud místo vás venčí někdo jiný, dodržujte všechna základní pravidla zvýšené opatrnosti a hygieny: rukavice, dvě vodítka, dezinfekce obojku a otření pejska po venčení, snižte počet procházek maximálně 1x denně, nebo každý
druhý den, nebo dokonce jen 1x týdně.

7. Hlídejte krmné dávky
Hlídejte množství, případně i druh krmiva, aby pejsci zbytečně nepřibrali!

8. Nepanikařte!
Zůstaňte zdrávi a dobré mysli!

MVDr. Petr Šrenk
Veterinář, skupina Vetino


Pokud chcete mít aktuální informace ohledně venčení, přihlaste se dole k odběru novinek a nic vám neunikne.